damskie sportowe buty na siłownię
Zapisanie się na siłownię to pierwszy krok na drodze do pięknej sylwetki i lepszej formy. Aby ćwiczenia były komfortowe, warto zadbać o odpowiedni strój, którego bez wątpienia kluczowym elementem są dobre buty. Jakie buty na siłownię są najlepsze? Pomagamy w wyborze odpowiednich butów na trening!

Zapisanie się na siłownię to pierwszy krok na drodze do pięknej sylwetki i lepszej formy. Aby ćwiczenia były komfortowe, warto zadbać o odpowiedni strój, którego bez wątpienia kluczowym elementem są dobre buty. Jakie buty na siłownię są najlepsze? Pomagamy w wyborze odpowiednich butów na trening!

Obuwie sportowe na siłownię – na co zwracać uwagę?

Coraz więcej osób chce zadbać o swoją kondycję i wiele z nich kieruje swoje kroki na siłownię. Nic w tym dziwnego – w tym miejscu można korzystać z wielu przyrządów do ćwiczeń, a także uzyskać pomoc profesjonalnych trenerów. Odpowiednie buty do ćwiczeń pomogą nam zachować ducha walki i jeszcze mocniej zmotywować się do wysiłku fizycznego.

Na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając wygodne buty do siłowni? Najważniejsze kryteria to:

  • wygoda,
  • amortyzacja,
  • przyczepność,
  • stabilizacja.

Dowiedzmy się czegoś więcej!

Buty do ćwiczeń mają być wygodne

Po pierwsze buty do ćwiczeń mają zapewniać nam komfort. Nie mogą być za duże ani za małe. Niektórzy uważają, że mogą wykorzystać buty do biegania. Nie jest to prawda – buty do biegania kupujemy o rozmiar większe, dlatego w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzą.

Aby jak najlepiej dopasować rozmiar obuwia, powinniśmy przymierzać buty w skarpetkach, które planujemy nosić na siłownię. Najlepsze będą te wykonywane z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem składników syntetycznych, które zwiększą ich elastyczność. Takie skarpetki nie zsuwają się, ponieważ dobrze przylegają do stopy, a dodatkowo zapewniają właściwy komfort termiczny. Jeśli nie mamy takich skarpetek w swojej szafie, to od nich powinniśmy zacząć zakupy. Następnie dobieramy odpowiedni rozmiar obuwia.

Komfort zapewnia również dobra wentylacja stóp oraz odprowadzanie ciepła i wilgoci na zewnątrz. W trakcie ćwiczeń pocimy się, pocą się również nasze stopy, dlatego ważne jest, aby były odpowiednio wentylowane.

Buty na siłownię – amortyzacja również ma znaczenie

Drugim ważnym kryterium wyboru butów na siłownię jest podeszwa, która gwarantuje amortyzację dla naszych stóp i chroni stawy przed nadmiernym obciążeniem. Podeszwy powinny być elastyczne – dlatego zwracaj uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepsze są te z gumy oraz z pianki. Niektóre modele mają też wbudowaną poduszkę żelową bądź powietrzną, która skutecznie chroni układ kostno-stawowy przed kontuzjami.

Zwracaj uwagę na profesjonalny system amortyzujący, a ćwiczenia na siłowni będą dawały Ci mnóstwo radości!

Przyczepność butów do siłowni

Kolejna istotna cecha butów na trening to ich przyczepność. Jeśli podłoże na siłowni jest śliskie, nasze nogi mogą się „rozjechać” podczas wykonywania ćwiczeń. Takie doświadczenie może być bardzo bolesne! Specjalna, bieżnikowana podeszwa z rowkami zagwarantuje odpowiednią przyczepność do podłogi. Najważniejsze, aby nie była płaska! W takich butach szybko nabawimy się urazów.  

Stabilne buty do ćwiczeń na siłowni

Nie można zapomnieć, że buty do ćwiczeń na siłowni powinny być stabilne. To ważne nie tylko podczas ćwiczeń z hantlami lub sztangami, ale w trakcie całego treningu. Dlatego podeszwa musi mieć odpowiednią twardość i grubość.

Pamiętajmy: dobre buty do ćwiczeń na siłowni zwiększają nasz komfort i bezpieczeństwo. Nikt nie chce narazić się na kontuzje. Wszelkie urazy są nie tylko bolesne, ale też na jakiś czas mogą nas unieruchomić. Dlatego zadbajmy o dobre, wygodne buty treningowe, które zapewnią nam odpowiednią przyczepność, amortyzację oraz stabilizację podczas wysiłku fizycznego na siłowni.

kolorowe damskie buty sportowe na trening

Buty do martwego ciągu

Czy trzeba mieć specjalne buty do martwego ciągu? Nie, odpowiednie buty treningowe wystarczą, aby efektywnie robić wszystkie ćwiczenia. Jeśli mamy to ćwiczenie w swoim planie treningowym, przede wszystkim zwróćmy uwagę na gumową, antypoślizgową podeszwę, która zapewni nam maksymalny komfort.

Buty do przysiadów

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o buty do przysiadów. W tym przypadku warto kupić specjalistyczne obuwie. Zwłaszcza kiedy od dawna trenujemy na siłowni, a przysiady są nieodłącznym elementem naszego treningu. 

Buty do przysiadów charakteryzują się innym kształtem niż typowe buty sportowe oraz:

  • płaską i sztywną podeszwą, która zapewnia stabilność podczas wykonywania przysiadów,
  • wypukłą piętą, mającą za zadanie zmniejszyć zgięcie grzbietowe, które pojawia się w trakcie podnoszenia i obniżana ciała. Z podwyższoną piętą możemy wykonywać zdecydowanie głębsze przysiady, nie narażając się na bolesne kontuzje kręgosłupa.

Warto zwrócić uwagę, aby buty do przysiadów były wyposażone w specjalny pasek na rzep, który pozwala dopasować szerokość buta do stopy oraz w otwory wentylacyjne. Dzięki nim nasza stopa będzie oddychać i nie będziemy martwić się nadmiarem wilgoci podczas ćwiczeń. Wentylacja, jak już wspomnieliśmy, jest ważnym parametrem w przypadku wszystkich rodzajów butów na siłownię.  

Teraz już wiemy, dlaczego buty do przysiadów zapewniają dużo większy komfort niż buty do biegania albo buty do siłowni. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy przygodę z siłownią lub korzystamy z szerokiego wachlarza zajęć, odpowiednio dobrane obuwie sportowe będzie równie dobrym wyborem.